چطور می تونیم چوب خوب و مناسب را بشناسیم؟

چوب یکی از قدیمی‌ترین و ابتدایی‌ترین مصالح موجود در طبیعت است که بشر در طول تاریخ از آن استفاده کرده است.از ساخت منازل و وسیله نقلیه گرفته تا تزئینات داخلی مانند میز و صندلی ناهارخوری .

چوب عبارت است از قسمت های داخلی ساقه، ریشه و شاخه درختان و درختچه ها که قابل تبدیل برای استفاده در مصارف گوناگون می باشد و می توان با کار کردن بر روی آن به ارزش و مرغوبیت آن افزود.
سوال اصلی اینجاست که

چطور می تونیم چوب خوب و مناسب را بشناسیم؟

 

چطور می تونیم چوب خوب و مناسب را بشناسیم؟

شاید همه ما در هنگام تهیه مصنوعات چوبی از فروشندگان اصطلاحات متفاوتی را مانند اینکه چوب راش ، روکش گردو،چوب درجه یک و غیره را بشنویم.
اما چگونه تشخیص بدهیم جهت شناسایی انواع چوب و مناسب ترین چوب برای محصول موردنظر ما ،ابتدا لازم است با این اصطلاحات آشنا شویم.
در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با انواع چوب و کاربردهای آن آشنا شویم.

استحکام در چوب به دو عامل بستگی دارد:

1- میزان فیبر موجود در واحد ساختمان ها از آن چوب
2- ضخامت جداره چوب ها می باشد

بر این اساس می توان درختان را به سه قسمت تقسیم کرد:

1- درختان سبک؛ مانند: صنوبر، نم دار، بید، تبریزی، کرک.
2- درختان متوسط؛ مانند: راش، افرا، گردو.
3- درختان سنگین؛ مانند: بلوط، چندل، سخدار و انجیلی.

انواع چوب

چوب انواع مختلفی دارد

به زبان عامی می‌توان گفت: چوب‌های سخت، چوب‌های نرم که نوع آن‌ها بسته به خود درخت عنوان‌بندی می‌شود مثل چوب‌های راش، توسکا، چنار، نارون،‌ کاج، صنوبر و . . . که چوب‌هایی مثل افرا، ملچ، آزاد، گردو، راش وغیره برای مبل‌سازی و تزئینات بکار می‌رود.

اصولا چوب‌ها چون از درختان تهیه می‌شوند بیش‌تر آن‌ها به رنگ کرم و قهوه‌ای هستند. خود رنگ قهوه‌ای دارای طیف رنگ‌های مختلفی مثل خرمایی، ‌خاکی، فندقی، نسکافه‌ای و غیره می‌باشد که هر کدام از این رنگ‌ها، ویژگی‌های خاص خود را دارد. از لحاظ علم انرژی درمانی قهوه‌ای سمبل رویش تکامل است و یکی از عناصر پنجگانه انرژی چوب است که از زمین می‌روید به آسمان قد می‌کشد. دارای حال و هوای گرم است و می‌توانیم در تمامی قسمت‌های مختلف یک فضا اعم از اداری، مسکونی، تجاری وغیره استفاده کنیم

میز و صندلی ناهارخوری

برای درک بهتر سوال

چطور می تونیم چوب خوب و مناسب را بشناسیم؟

بهتر است انواع چوب را بشناسیم.

1- چوب بلوط (سخت و محکم): مناسب برای روکش گیری (با عرض کمتر از 1mm)، بشکه سازی، پارکت سازی، کف پوش ساختن تخته هایی که بر روی سقف خانه ها در مناطق پر باران نصب می شوند، (مقاوم در برابر رطوبت و به کارگیری در اسکله سازی و بنادر، استفاده در انواع مبلمان، کتابخانه، میز و صندلی ناهارخوری و… ساخت تراورز (چوب های نصب شده در زیر ریل راه آهن)، ساخت دسته افزار و وسایل، استفاده در ساخت واگن و کشتی سازی و همچنین به عنوان تیرهای شبکه مخابراتی (بعد از اشباء شدن چوب کاربرد دارند.
2-چوب راش: چوبی است نیمه سخت و سنگین و خوشتراش با قابلیت تورقی بسیار مناسب، مناسب برای روکش گیری الوارگیری، پارکت تراورز، تخته چند لایه، صنایع مبلمان (به خصوص مبلهای خمیده)، قایق سازی ،

میز و صندلی ناهارخوری

چوب راش گرجستان
این چوب که به راش روسی نیز معروف است از کیفیت بالا که شامل چگالی مطلوب برای ساخت میز و صندلی ناهارخوری ، مقاومت بالا دربرابر فشارهای مختلف است برخوردار میباشد
شرکت فاما جهت تولید صندلی ناهارخوری و یامیزهای ناهارخوری از این نوع چوب استفاده می کند مقاومت صندلی چوبی با استفاده از این جنس دو چندان خواهد شد.
صندلی ناهارخوری علاوه بر استحکامی که چوب به آن می بخشد نیازمند مهندسی دقیق تولید است که با طراحی دقیق و استفاده از روش های مدرن اتصالات مناسبی را در این سازه شکل می دهد.

همچنین ببینید

چرا نباید کیفیت را فدای ارزانی محصولات چوبی کرد؟

عوامل مهم تاثیر گذار در قیمت و کیفیت سرویس ناهارخوری کیفیت سرویس ناهارخوری در میزان …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 3 =

error: این عملکرد به دلیل حقوق معنوی در دسترس نمی باشد